• 1

  Müzik ve Drama

 • 2

  Oyun ve Drama

 • 3

  Rol Oynama ve Doğaçlama

 • 4

  Müzede Drama

Copyright 2024 - Çağdaş Drama Derneği Muğla Temsilciliği


ÇOCUK GRUPLARI 


LİDERLİK GRUPLARI / YETİŞKİN


ETKİNLİKLERİMİZ
PROF.DR. ÖMER ADIGÜZEL

Şimdi İçin YAVAŞLA! (06.07.2012)


Dünya, güneşin çevresinde hep aynı hızla hareket ediyor ancak biz her gün biraz daha hızlı davranmak zorunda kalıyoruz. Bilimsel bir araştırma dünyanın bazı metropollerinde bir günlük zaman algısının 18 saate düştüğünü belirtiyor. Bu durum daha hızlı tükettiğimizi gösteriyor. Dünyanın kaynaklarını hızla tüketiyoruz. Yiyeceklerimizin tadını, lezzetini fark edecek zamanımız olmuyor…

İlişkilerimizi çok çabuk tüketiyoruz, yaşadığımız şeyleri içselleştiremeden, sindiremeden yaşıyoruz. Bu hızla nereye gidiyoruz? Niçin bu hız? Bu hızlı yaşamdan kim yararlanıyor? Hızlı yaşayan, çabuk tüketen, bu hızın içinde olan insanın bundan yararlanamadığı açık… EDERED 15. Avrupa Drama Buluşması’nın “Yavaşlık” temasıyla Seferihisar (İzmir) de yapılması bu açıdan çok anlamlı. Seferihisar Türkiye’nin ilk Cittaslow’udur. Doğayla uyumlu ve zamana meydan okumuş uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan Seferihisar bu çok anlamlı buluşamaya da ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle SEFERİHİSAR Belediyesi, belediye başkanı Sayın Tunç SOYER’e ve ekibine teşekkür ediyoruz..!

06 Temmuz- 20 Temmuz 2012 tarihleri arasında 12 farklı ülkeden yaklaşık 120 çocuk Seferihisarlı yaşıtlarıyla bir arada oyunlar oynayacak, birbirlerine oyunlarını öğretecekler. Doğaçlamalar yapacaklar. Zamana önemli bir not düşecekler. Tarihe düşülecek bu notta; dünya barışı ve bir arada yaşam kültürü çerçevesinde “Şimdi için Yavaşla” söylemi yer alacak. Şimdiyi (bugünü) atlayan kuşakların yarını da kendileri için yaşamaları kolay görünmüyor. Bu nedenle, bugünün gençlerine kendi geleceklerini inşa etme olanağının yaratılması açından bu buluşmaları daha sık yapmak zorundayız. Çocuklarımıza zamanla, doğayla ve birbirleriyle barışık yaşayacakları bir dünya hazırlamak hepimizin görevi değil midir? Çağdaş Drama Derneği’nin organize ettiği onlarca uluslararası çalışma içinde 15. Avrupa Drama Buluşmasının yeri ve öneminin farklı olacağını sanıyoruz..

Bu buluşmada söz artık EDERED üyesi ülkelerin çocuklarında… Onlar “Şimdi İçin Yavaşlayacaklar”…

Gökkuşağına kendi renginle katılmaya hazır mısın(ız)? Şarkımız başlıyor!..

”Şimdi İçin YAVAŞLA!”

f t g m